ENERGETSKI CERTIFIKATI

ČESTO POSTAVLJANA PITANJA


1. Što je energetski certifikat?

Kako bi se utvrdilo postojeće stanje zgrade (kao i mogućnost za smanjenje potrošnje energije), radi se energetski pregled zgrade. Energetski pregled građevine i energetsko certificiranje zgrade provodi osoba koja ima ovlaštenje Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.


Rezultat energetskog certificiranja je dokument koji se naziva energetski certifikat, a njime se predočuju energetska svojstva zgrade.


Dokument vrijedi deset godina od dana njegova izdavanja i sadrži opće podatke o zgradi, energetski razred zgrade, rok važenja certifikata, podatke o osobi koja je izdala i izradila energetski certifikat, podatke o osobama koje su sudjelovale u izradi energetskog certifikata, oznaku energetskog certifikata, podatke o termotehničkim sustavima, energetske potrebe zgrade, podatke o korištenju obnovljivih izvora energije, prijedlog mjera, detaljnije informacije i objašnjenje sadržaja energetskog certifikata.


Eko-sustav d.o.o. nudi brzu i stručnu izradu energetskih certifikata za obiteljske kuće, zgrade, zgrade javne namjene te izradu certifikata za složene tehničke sustave.

2. Zašto izrađujemo energetski certifikat?

Energetski pregled i energetski certifikat prvi su korak do uštede novca, ali i do potencijalnih subvencija poput onih koje dodjeljuje Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Svjedoci smo svakodnevnog poskupljenja energenata i to u visokim stopama, stoga je briga o potrošnji energenata itekako važna.


Eko-sustav d.o.o. ne nudi samo običan certifikat već svakom pregledu pristupa sistematično kako bi investitoru pomogla uštedjeti novac i kako bi investitoru pomogla u dobivanju subvencija iz područje energetske učinkovitosti, jer upravo na temelju kvalitetnog i profesionalno odrađenog energetskog pregleda i energetskog certifikata možete dobiti sredstva iz raznih izvora.


Drugi glavni razlog zašto se izrađuju energetski certifikati je zakonska obveza. Zakon obvezuje energetsko certificiranje svih novih zgrada, zgrada javne namjene te postojećih stambenih zgrada. 

3. Što sa složenim tehničkim sustavima?

Za energetsko certificiranje zgrada sa složenim tehničkim sustavom i zgrada većih od 600 m2, obavezno je sudjelovanje tri ovlaštena energetska certifikatora: građevinske, elektrotehničke i strojarske struke.


Budite oprezni ako naručujete energetski certifikat za takvu vrstu zgrade i provjerite izdaje li Vam se važeći certifikat, odnosno certifikat potpisan od strane sva tri inženjera različitih struka (građevinski dio, strojarski dio i elektrotehnički dio).


Eko-sustav d.o.o. udovoljava uvjetima za izdavanje energetskih certifikata zgrada sa složenim tehničkim sustavom.


U svom timu imamo sva tri ovlaštena inženjera te ste, ako imate potrebu za izradom složenih energetskih certifikata, na pravom mjestu.


Obratite nam se s povjerenjem i zatražite ponudu za izradu energetskih certifikata sukladno Vašim potrebama.